Suma cifrei de afaceri din registrul de numerar

Desfasuram un magazin in care cifra de afaceri este inregistrata folosind casa de marcat. Foarte des, clienții doresc să dea pentru bunurile achiziționate în valută străină, în principal în euro. Este posibilă înregistrarea casetei de numerar în moneda înaintată?

În clubul cu artă. 111 par. 3a punctul 1 din Legea privind TVA-ul, ține evidența cu casele de marcat, contribuabilii de TVA sunt obligați să facă o imprimare a unei chitante fiscale sau factură din toate vânzările și ambele să gestioneze documentul tipărit clientului.

În § 10 alin. 1 alin. 14 din regulamentul privind condițiile tehnice, de asemenea în cazul în care în § 8 alin. 1 punctul 14 din ordonanța privind casele de marcat, care are ca rezultat date care trebuie să apară pe chitanța fiscală, trebuie să însemnă neapărat moneda în care se înregistrează vânzarea, cel puțin pentru întreaga sumă de vânzări brute.

Principalele criterii și condițiile tehnice pe care registrele doresc să le îndeplinească sunt înregistrate, deși în capitolul 2 din regulament privind condițiile tehnice.

Deoarece esența § 14 alin. 1 din Regulamentul programului pentru vânzarea fabricii ar trebui să ofere, printre altele, Funcția: permite introducerea de contribuabil redenumirea moneda în care este înregistrată vânzarea sau comanda rapidă a acesteia, precum și programarea și schimbarea înainte de timp introducând timpul și schimbarea de timp; a salva momente și ora de începere a ține evidența vânzărilor în valută străină în memoria fiscală, precum și conversia sumei a sumei de vânzări brute de valută lung, rezultatul de conversie, inclusiv un curs și decontare de plată trebuie să fie închise din cauza fiscale logo-ul fiscal cu logo-ul monedelor ; de conversie trebuie să fie făcută cu o precizie de cel puțin șase zecimale, iar efectul conversiei trebuie să fie rotunjită la două zecimale.

Pe lângă marcarea abrevierilor denumirilor valutare, sunt utilizate semnele utilizate de Banca Poloneză.

Astfel, dacă contribuabilul are ideea de a vinde bunuri pentru activitatea consumatorilor care plătesc valută în valută străină, în principiu, trebuie să aibă un registru de numerar echipat cu o poziție care să asigure conversia ratei de schimb.

Din situația care a fost reprodusă în studiu, se poate deduce că rata pentru bunurile achiziționate este considerată a trăi în euro, în perioada în care valoarea contractului va fi prezentată în zloți. Reglementările care guvernează TVA nu reglementează problema ratei de schimb pe care trebuie să o luăm pentru a converti suma în zloți în euro.